wigs for women wigs for women wigs for women wigs for women wigs for women wigs for women wigs for women wigs for women paula young wigs wigs wig shampoo short hair wigs wigs wigs
Jak działa Hamnet?

Jak działa Hamnet?

Źródło: Packet Radio - Krzysztof Dąbrowski

Źródło: "Packet Radio" Krzysztof Dąbrowski

 

"Możemy rozróżnić dwa rodzaje dostępu do sieci, dostęp bezpośredni i pośredni. W pierwszym przypadku stacje indywidulane (zwane w definicji sieci "Station") znajdują się w bezpośrednim zasięgu węzła sieci Access Point, natomiast w drugim (zwane Mesh node) korzystają z indywidualnych stacji innych użytkowników pośredniczących w kontakcie z węzłem sieci na zasadzie przemienników cyfrowych (analogicznie jak to było w pierwszym okresie rozwoju sieci AX.25). W tym drugim przypadku sieć lokalna sama uwzględnia zachodzące w jej ramach zmiany: dostępność lub wyłączenie stacji, konieczne dostosowanie tras transmisji danych do zmiennej sytuacji. Wyposażenie stacji indywidualnych w obu przypadkach znacznie się różni między sobą i nie jest wzajemnie kompatybilne.

Jako wyposażenie stacji indywidualnych z grupy pierwszej (mających bezpośredni dostęp do sieci) stosowane są najczęściej punkty dostępowe Access Point firmy Ubiquiti: Bullet2 (fot. 7), Bullet M2HP i Nanostation M2. Zawierają one zarówno sam punkt dostępowy jak i modem bezprzewodowy WLAN a Nanostation posiada również wbudowaną antenę o zysku 10 dBi. Bullet2 i Bullet M2HP wymagają natomiast podłączenia anteny zewnętrznej, co zwiększa swobodę jej wyboru w zależności od warunków lokalnych i pozwala także na korzystanie z anten własnej konstrukcji. Urządzenia powinny być zainstalowane na zewnątrz w pobliżu anteny i są połączone z komputerem za pomocą kabla ethernetowego, który służy również do ich zasilania. Moc wyjściowa nadajników wynosi 16–20 dBm dla modelu Bullet2, 26 dBm dla Nanostation M2 i 28 dBm dla M2HP. W srukturze tej sieci używany jest oprogramowanie orginalne Ubquiti AirOS lub Mikrotika RouterOS.

Oprogramowanie wszystkich trzech modeli pozwala na ograniczenie pasma nadawanego sygnału do 5 lub 10 MHz. Są one dostępne zarówno w wersjach 2,4 jak i 5,7 GHz (są to przykładowo modele Bullet M5HP lub Nanostation M5 – z anteną o zysku 13–14 dBi). Oferowany przez firmę Ubiquiti model Nanostation 3 pracujący w zakresie 3,4 – 3,65 GHz może znaleźć zastosowanie w krajach gdzie dostępne jest pasmo 9 cm. Jest on wyposażony w nadajnik o mocy 24 dBm i w antenę o zysku 13 dBi.

 Wyposażeniem zalecanym dla użytkowników drugiej grupy czyli Mesh Network są urzadzenia na którym można zainstalować oprogramowanie Openwrt. "

Jak działa Hamnet Mesh Nodes?

W przypadku topologii sieci przy użyciu routerów  może wyglądać np jak na poniższym rysunku (źródło: prezentacja by N7RXE)

 gdzie każdy trójkąt "Network Node" to stacja która ma uruchomiony router z firmware Mesh. Każdy Network Node jest "przekaźnikiem" dla innych węzłow w sieci. Dzięki temu
 w sytuacji kiedy węzeł A nie ma zasięgu bezpośredniego z węzłem B bo pomiędzy nimi jest np góra, wysokie budynki itp węzły A i B mogą się połączyć między sobą różnymi scieżkami jak to jest pokazane na rysunku poniżej:

Co się dzieje kiedy pojawi się nowy węzeł w zasięgu sieci?

Jak widać na rysunku powyżej sieć automatycznie przekonfiguruje się i będzie możliwe łącznie się z nowym węzłem sieci a także wykorzystać jako przekaźnik. Jak widać sieć typu Mesh node jest siecią dynamiczną i pozwala łączyć się z węzłami z którymi nie ma  np bezpośredniego zasięgu.